Wiele osób zmaga się problemem przebarwień skóry czy to na twarzy, czy innych częściach ciała takich jak na przykład dłonie, szyja i dekolt. Często wyglądają one nieestetycznie i niestety nie chcą zniknąć samodzielnie. Warto dowiedzieć się, czym właściwie są te przebarwienia, skąd się biorą i – co najbardziej interesujące -jak zapobiegać ich powstawaniu oraz jak je zlikwidować?
Jak powstają przebarwienia?
Przebarwienia na twarzy pojawiają się najczęściej po wakacjach, czyli po czasie, w którym nasza skóra jest najbardziej narażona na działanie ostrych promieni słonecznych. Są to brązowe plamy powstające na skutek działania promieni ultrafioletowych, które wpływają na funkcjonowanie melanocytów – komórek pigmentacyjnych w skórze. Plamy powstają, gdy melanocyty wytwarzają zbyt dużo melaniny (barwnika) w określonym miejscu. Powstawanie przebarwień może być również związane z chorobami autoimmunologicznymi czy zmianami hormonalnymi. Nawet niektóre z leków zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień, dlatego warto uważnie czytać załączone do nich ulotki.
W takim razie pozostaje pytanie: jak walczyć z przebarwieniami?
Najlepiej pomyśleć o nich, jeszcze zanim powstaną. Skoro te brązowe plamy na skórze najczęściej są skutkiem działania promieni ultrafioletowych, dobrym sposobem na uniknięcie ich jest stosowanie kremów z filtrem UV, najlepiej z filtrem SPF 50+.Warto posmarować każdy odsłonięty kawałek skóry, a nie tylko twarz, dzięki czemu będziemy lepiej zabezpieczeni. Należy również pamiętać, że jednokrotne posmarowanie się kremem nie gwarantuje nam bezpieczeństwa na cały dzień. Najlepiej stosować preparat co dwie godziny. Oprócz kremów z filtrem można sięgnąć również po kosmetyki z witaminą C czy inhibitorami melaniny. Jednocześnie nawet przy używaniu odpowiednich kremów najlepiej unikać ostrego słońca i wybierać miejsca schowane w cieniu.
Jak uniknąć przebarwień?
Jeśli chcemy uniknąć przebarwień, należy omijać solaria, w których skóra jest narażona na bardzo mocne działanie promieniowania UVA.
Niewiele osób wie, że olejki eteryczne stanowiące składnik perfum są fotouczulające – z tego powodu lepiej ograniczyć ich stosowanie, jeżeli zamierzamy długo przebywać w ostrym słońcu.
Profilaktyka za nami, teraz warto omówić jak walczyć z przebarwieniami, gdy one już się pojawią.
Domowe sposoby typu rozjaśnianie przebarwień sodą oczyszczoną czy sokiem z cytryny z reguły nie przynoszą efektów. Z problemem lepiej udać się do dermatologa, który przepisze odpowiednie kremy.
Przy silnych przebarwieniach, z którymi kremy nie dają sobie rady, skuteczną metodą są peelingi medyczne wykonywane w salonach kosmetycznych i gabinety medycyny estetycznej. Są bardzo skuteczne, ale sprawiają, że skóra jest podrażniona i się łuszczy przez co najmniej tydzień po zabiegu. Wówczas nie można też używać kosmetyków do makijażu.
Innym sposobem na pozbycie się przebarwień jest kuracja laserowa pobudzająca odnowę kolagenu. Ten zabieg nie powoduje takich skutków ubocznych jak peeling medyczny. Ponadto daje szybkie efekty. Jest kilka rodzajów kuracji laserowej przeznaczonych do walki z przebarwieniami, a niektóre z nich dodatkowo ujędrniają i odmładzają skórę.