Menopauza to nic innego jak spadek poziomu hormonów żeńskich, który możemy leczyć poprzez zastosowanie odpowiedniej terapii hormonalnej lub uzupełnianie witamin poprzez dietę czy też odpowiednią suplementację. Dieta w trakcie menopauzy powinna być urozmaicona, a także zawierać konkretne witaminy i minerały, których zapotrzebowanie wykazuje organizm w tym szczególnym dla kobiety okresie. Bardzo trudno jest przemycić do codziennego menu odpowiednią ilość składników odżywczych, o wiele lepszy skutek przyniosą regularnie stosowane suplementy menopauza.
Jakie objawy niesie za sobą menopauza?
W okresie menopauzy u kobiet spada poziom estrogenu, a konsekwencją tego są dość duże ubytki wapnia, dlatego też to właśnie kobiety w późniejszym wieku znajdują się w grupie ryzyka zachorowań na osteoporozę. Menopauza może objawiać się również wahaniami nastroju, uderzeniami gorąca, zaburzeniami snu, nerwowością, przygnębieniem, zawrotami i bólami głowy, kołataniem serca, bólami stawowo-mięśniowymi, a także nocnymi potami. Suplementacja nie tylko jest w stanie załagodzić negatywne skutki menopauzy, ale odpowiednio wcześniej stosowana jest w stanie zapobiec jej zbyt wczesnemu wystąpieniu.
Witaminy i minerały dla kobiet w okresie menopauzy
W okresie menopauzy warto zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę witamin takich jak wapń, który wzmocni kości, witamina D odpowiadająca za lepsze wchłanianie wapnia oraz dobre samopoczucie, ale również będącą świetnym sposobem na niwelowanie ryzyka wystąpienia przedwczesnej menopauzy. Z kolei witamina E znajdująca się w suplementach złagodzi uderzenia gorąca i suchość pochwy.
W preparatach mogą znaleźć się również witaminy z grupy B, a także kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Ta grupa składników zawarta w suplementach na menopauzę odpowiada za regulację pracy układu nerwowego i poziomu cholesterolu, a także odpowiada za pracę wątroby, tarczycy i nerek. Niedobór witamin z grupy B może pojawić się szczególnie w trakcie stosowania przez kobiety hormonalnej terapii zastępczej. W okresie menopauzy warto również rozważyć suplementację preaparatów zawierających melatoninę, która rozwiąże problemy związane z zasypianiem.
Ponadto witaminy te wykazują również wiele, innych pozytywnych skutków dla organizmu na przykład wapń nie tylko zadba o mocne kości, ale również zwalczy nadciśnienie tętnicze lub uchroni nas przed chorobami serca, a także zapewni niski poziom tłuszczów we krwi. Z kolei witamina E wykazuje również działania zwalczające pierwsze oznaki starzenia się skóry, wspomaga profilaktykę chorób układu krążenia, nowotworów, czy chorób takich jak Alzheimer i Parkinson.
Materiał zewnętrzny