osmozacare.pl

Strona o zdrowiu, urodzie i lifestylu.

pęcherz neurogenny
Zdrowie

Jak rozpoznać pęcherz neurogenny? Sprawdź objawy i poznaj przyczyny

Pęcherz neurogenny to problem, który dotyka coraz większej ilości kobiet oraz mężczyzn. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, jakie są jego najczęstsze przyczyny oraz objawy. Warto byłoby się z nimi zapoznać, bo wówczas łatwiej będzie sięgnąć po profesjonalną pomoc. Przydatna może być także wiedza na temat tego, jak diagnozuje się to uciążliwe schorzenie. 

Pęcherz neurogenny – co to takiego?

Pęcherz neurogenny to nic innego jak zaburzenia czynności pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Znamienne dla tej przypadłości jest jednak to, że do jej rozwoju dochodzi na skutek chorób układu nerwowego. Jak bowiem powszechnie wiadomo, prawidłową pracę układu moczowego, w dużej mierze koordynuje właśnie układ nerwowy. Jeżeli zatem dojdzie do zaburzeń jego pracy, należy liczyć się z ryzykiem rozwoju problemu, jakim jest właśnie pęcherz neurogenny. Nie oznacza to jednak, że każda osoba cierpiąca na daną jednostkę chorobową układu nerwowego doświadczy problemów związanych z funkcjonowaniem pęcherza. Jest to bowiem kwestia dość indywidualna. 

Przyczyny pęcherza neurogennego

To, jakie za pęcherz neurogenny przyczyny odpowiadają zostało już zasygnalizowane powyżej. Warto jednak nieco bliżej przyjrzeć się temu, co powoduje to uciążliwe schorzenie. Przede wszystkim, za rozwój charakterystycznych dla pęcherza neurogennego nieprawidłowości odpowiadać mogą: 

  • udary mózgu
  • choroba Parkinsona
  • choroba Alzheimera
  • stwardnienie zanikowe boczne 
  • niektóre wady rozwojowe
  • urazy rdzenia kręgowego 

Wymienione zostały oczywiście tylko najczęstsze przyczyny pęcherza neurogennego. Do pojawienia się nieprawidłowości pracy układu moczowego może dojść także na skutek innych czynników. Poza tym, czasami nie udaje się ustalić jednej, konkretnej przyczyny, która miałaby stać za dolegliwościami typowymi dla pęcherza neurogennego. 

Jakie są objawy pęcherza neurogennego?

Warto wiedzieć nie tylko to, jakie przyczyny stoją za pęcherzem neurogennym, ale również i to, jakie objawy on powoduje. Otóż okazuje się, że w zdecydowanej większości przypadków, osoby borykające się z tą dolegliwością doświadczają: 

  • nietrzymania moczu
  • zaburzeń czucia w obrębie układu moczowego 
  • problemów z opróżnianiem pęcherza moczowego 

Warto od razu zaznaczyć, że to, jakich symptomów będzie doświadczać konkretna osoba zależy w dużej mierze od tego, jak zaawansowany będzie problem, z którym się mierzy. Wyróżnia się co do zasady cztery typy pęcherza neurogennego. W celu oceny tego, z jakim typem ma się do czynienia, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych badań. 

Gdzie udać się z podejrzeniem pęcherza neurogennego?

Jeżeli podejrzewa się u siebie pęcherz neurogenny, nie należy diagnozować się na własną rękę. Może to bowiem przynieść zdecydowanie więcej pożytku niż szkody. Wydaje się, że najlepiej będzie udać się do gabinetu lekarza rodzinnego. Może on zlecić wstępną diagnostykę, która pozwoli chociażby na wykluczenie innej przyczyny doświadczanych dolegliwości. Mowa tu chociażby o infekcjach układu moczowego oraz płciowego w przypadku kobiet. Jeżeli okaże się, że stan chorego tego wymaga, lekarz rodzinny wystawi skierowanie do specjalisty urologa. Niekiedy jednak konieczne są również konsultacje u neurologa czy fizjoterapeuty. Również leczenie pęcherza neurogennego może wymagać pracy kilku specjalistów. Chory musi liczyć się także z koniecznością zmiany swojego trybu życia. Z dużym prawdopodobieństwem pozwoli mu to na zmniejszenie odczuwanych dolegliwości. Trzeba jednak liczyć się z tym, że pełne wyleczenie może nie być możliwe. 

Materiał zewnętrzny