osmozacare.pl

Strona o zdrowiu, urodzie i lifestylu.

Zdrowie

Krótkowzroczność czy dalekowzroczność?

Wielu ludzi na tym świecie ma przeróżne problemy ze wzrokiem. Niektórzy mają problemy z prawidłowym widzeniem daleko położonych przedmiotów, a inni zupełnie odwrotnie, niewyraźnie widzą przedmioty położone blisko. Choroby oczu mogą objawiać się również tym, że cierpimy zarówno na krótkowzroczność, jak i dalekowzroczność.

Jakie są najczęstsze choroby oczu?

Żyjemy w czasach, w których choroby oczu dotykają coraz większą liczba osób na świecie. Bardzo często w początkowych fazach ignorujemy objawy, a w niektórych przypadkach są one w ogóle niezauważalne.

Po pewnym czasie jednak mogą pojawiać się różnego rodzaju bóle, zamglenia, zaburzenia widzenia czy nawet błyski. Nieleczone choroby będą się pogłębiać i mogą doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Mogą być również objawem poważniejszych chorób ogólnoustrojowych.

Najczęstsze choroby oczu, na jakie cierpimy to:

– zapalenie spojówek,

– zaćma,

– jaskra,

– jęczmień,

– alergie oczu,

– zespół suchego oka,

– zwyrodnienie plamki żółtej.

Jak widzi osoba cierpiąca na krótkowzroczność?

Osoby, które cierpią na krótkowzroczność, mają predyspozycje do tego, aby dobrze widzieć z bliska, natomiast wszelkie obrazy i przedmioty umieszczone daleko będą rozmyte lub zamglone. Bardzo często dochodzi wtedy do mrużenia oczu, co jest charakterystyczną cechą wśród krótkowidzów.

Niestety, ale choroba ta dotyka ludzi w każdym wieku, zarówno osoby starsze, jak i małe dzieci czy wcześniaki.

Z czego wynika dalekowzroczność i czym się objawia?

Osoba cierpiąca na dalekowzroczność dokładnie widzi obrazy w dalszej odległości, ale te bliżej oczu stają się dla niego rozmazane. Czasami wiąże się to z różnego rodzaju bólami głowy, a wzrok przy wysiłku zezuje. Można także mieć wrażenie podwójnego widzenia. W każdym z tych przypadków najlepiej jest skontaktować się ze specjalistą, aby podjąć odpowiednią terapię leczenia i nie doprowadzić do poważniejszych konsekwencji.

Jak zdiagnozować krótkowzroczności lub dalekowzroczność?

Jeżeli zauważymy u siebie jakiekolwiek problemy, powinniśmy jak najszybciej zapisać się na profesjonalne badanie wzroku. Lekarz okulista wykona diagnozę i dokładnie określi czy cierpimy na krótkowzroczność czy dalekowzroczność oraz jaki jest stopień zaawansowania choroby. Dodatkowo u specjalisty można będzie zamówić odpowiednie okulary korekcyjne albo soczewki kontaktowe.

<a href=”https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/krotkowzrocznosc”>Krótkowzroczność</a> lub dalekowzroczność to objawy, które mogą utrudniać kierowanie samochodem, uprawianie sportu, realizowanie swojej pasji czy codzienne wykonywanie zwykłej pracy. Nasilające się bóle oczu i głowy, a także ciągłe zmęczenie to pierwsze oznaki tego, że mamy poważnie problem, który należy zacząć leczyć.

Co pomaga na krótkowzroczność?

Sprawdzonym rozwiązaniem są oczywiście okulary korekcyjne, które w obecnych czasach można zastąpić nowoczesnymi soczewkami kontaktowymi. Zostały one zaprojektowane tak, aby kierować światło bezpośrednio na siatkówkę, dzięki czemu człowiek wyraźnie widzi również osoby i przedmioty znajdujące się daleko. Korygujące soczewki kontaktowe ACUVUE można uzyskać po wykonaniu płatnego badania wzroku.

Artykuł sponsorowany