Pomiar temperatury stanowi podstawową czynność diagnostyczną. Stany podgorączkowe oraz gorączka pojawić się mogą podczas infekcji oraz stanów zapalnych. Wyższa temperatura utrzymująca się przez dłuższy czas najczęściej jest powodem do zwrócenia uwagi na swój stan zdrowia. Może to być oczywiście bagatelna infekcja, lecz także poważna choroba. Pomiar temperatury nie jest czynnością skomplikowanym. Jednak wynik może być zafałszowany z różnych względów. Dlatego warto wybierać wysokiej klasy termometr bezdotykowy, aby uzyskać precyzyjne informacje. Na rynku istnieje szeroki wybór termometrów bezdotykowych, jak np. na https://gemini.pl/kategoria/sprzet-i-akcesoria-medyczne/sprzet-medyczny/termometry . Są to zarówno proste modele, ale także dużo bardziej zaawansowane. Mogą pozwalać na przykład na pomiar ciepłoty ciała, lecz także cieczy oraz obiektów, przekazując je następnie do odpowiednich aplikacji lub programów, które zbierają statystyki.
Zalety termometrów bezdotykowych
Termometr bezdotykowy powinien gwarantować nie tylko możliwość pomiaru temperatury ciała z odległości, lecz także kilka innych funkcji. Bardzo ważny jest na przykład czas pomiaru. Najlepiej, kiedy termometr bezdotykowy posiada czujnik ułatwiający ustawienie go we właściwej pozycji. Bardzo przydatny jest także tryb, który umożliwia pomiar temperatury napojów, wody, obiektów stałych, a także produktów spożywczych. Ważny jest przy tym szeroki zakres temperatur oraz zbudowana pamięć na pomiary realizowane dotychczas. Dobre termometry bezdotykowe posiadają także funkcję interpretacji wyników. Dlatego w zależności od wieku dziecka, ale także osoby dorosłej oraz wpływu czynników zewnętrznych, na przykład takich jak temperatura otoczenia – termometr wyświetli alerty umożliwiające prawidłową interpretację wyników.
Jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym
Aby zmierzyć poprawnie temperaturę termometrem bezdotykowym ważne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń producenta. Poszczególne modele mogą mieć inne odległości pomiaru. Ma to bardzo ważny wpływ na ich dokładność, tym samym należy ich przestrzegać. Najczęściej jednak Odległość wynosi od 2 do 2,5 cm. Jednak istnieją także modele, które dokonują pomiaru temperatury nawet z odległości 15 cm. Ważne jest jednak, aby sensor termometru był skierowany na skórę szyi lub czoła. Nie może obejmować włosów ani brwi. Natomiast wykonując badanie na innej części ciała należy zwrócić uwagę, aby skóra tam nie była nadmiernie owłosiona. Istnieją także termometry wyposażone w dodatkowe czujniki, które identyfikują prawidłową lokalizację do pomiaru. Najczęściej termometry potrzebują jedynie dwóch sekund do tego, aby zebrać dane na temat temperatury. W tym czasie termometr należy trzymać nieruchomo, aż do chwili zasygnalizowania, że pomiar został wykonany. Następnie wynik widoczny jest na wyświetlaczu. Oczywiście istnieją czynniki jakie mogą się bezpośrednio wpływać na pomiar oraz go zaburzać. Jednak najczęstszym błędem jest niewłaściwe miejsce lub zbyt dużo odległość od skóry pacjenta.