osmozacare.pl

Strona o zdrowiu, urodzie i lifestylu.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne
Zdrowie

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne: jak sobie z nimi radzić?

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne mocno utrudniają funkcjonowanie w szkole, pracy, czy wśród bliskich. Szczęśliwie da się minimalizować negatywny wpływ OCD na życie. W poniższym poradniku prezentujemy sposoby, które są pomocne przy nerwicy natręctw. 

Czym dokładnie są zaburzenia obsesyjno-kompulsywne?

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne to problem, który objawia się poprzez występowanie natrętnych myśli i zachowań. 

  • Obsesje: to niechciane, często natrętne myśli, które w sposób ciągły pojawiają się w umyśle osoby cierpiącej na OCD. Z reguły pacjent chciałby je stłumić lub poskromić, ale one w sposób ciągły powracają do jego umysłu. Często mają one charakter lękowy, agresywny, są związane z seksualnością lub religią (bywają bluźniercze).  

  • Kompulsje: są to czynności, które osoba musi stale wykonywać — czynności te stanowią odpowiedź na obsesję. Przykładem kompulsywnego zachowania może być częste mycie rąk, które stanowi odpowiedź na obsesyjny lęk przed zabrudzeniem. 

Jeśli chcesz wykonać test online sprawdzający, czy problem ten Cię dotyczy, możesz to zrobić na takich stronach jak psychologwnecie.pl — tego typu kwestionariusze z reguły obejmują kilkanaście pytań. Po wypełnieniu kwestionariusza warto skonsultować jego wyniki z psychologiem bądź psychiatrą.

Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych

Przeważnie objawy OCD mocno wpływają na jakość życia. Z tego powodu nie należy ich bagatelizować — tym samym wizyta w gabinecie specjalisty jest pierwszym krokiem, który należy wykonać. 

Najpewniej psychiatra zaleci następujące działania w celu łagodzenia objawów tego zaburzenia. 

  • Terapia poznawczo-behawioralna (CBT): podczas sesji terapeutycznych w nurcie CBT pacjent poznaje i dociera do istoty negatywnych wzorców myślowych prowadzących do obsesji, a następnie uczy się radzenia z nimi, co ma ograniczyć występowanie kompulsji. 

  • Leki: po wizycie w gabinecie psychiatry pacjenci najczęściej otrzymują zalecenie do stosowania farmakoterapii. W przypadku OCD najczęściej stosuje się najczęściej leki z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. 

Wymienione wyżej narzędzia można określić mianem profesjonalnych. Niemniej jednak pacjent sam jest w stanie wdrażać działania, których celem jest łagodzenie występowania OCD. O tym jest kolejny rozdział artykułu.

Działania łagodzące zaburzenia obsesyjno-kompulsywne

Zaleca się, aby pacjenci zmagających się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi sięgali po następujące narzędzia, które mogą sami wdrażać. Do listy tych działań zalicza się:

  • Sięganie po techniki relaksacyjne: joga lub medytacja mogą skutecznie zmniejszać poziom stresu i lęku. To z kolei może przekładać się na rzadsze i mniej intensywne występowanie OCD.

  • Regularne uprawianie aktywności fizycznej także prowadzi do łagodzenia objawów OCD.

  • Wstrzemięźliwość od substancji psychoaktywnych jest ważnym działaniem, które pomaga łagodzić występowanie zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

  • Higiena snu i dieta pomaga zachować dobre samopoczucie, co z kolei całościowo poprawia nasze funkcjonowanie — również może się to przyczynić do zmniejszenia objawów OCD.

Jak sobie radzić z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi? [podsumowanie]

OCD to zaburzenie mocno rzutujące na jakość życia. Nie należy go zaniedbywać — zalecanym działaniem jest wizyta w gabinecie psychiatry lub psychoterapeuty. Warto po kolei próbować różnych metod, które pomogą raz na zawsze uporać się z tym problemem. 

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD) to poważna choroba psychiczna, która może znacząco utrudniać codzienne życie. Na szczęście istnieje wiele sposobów radzenia sobie z OCD i prowadzenia satysfakcjonującego życia.

Leczenie OCD

Najskuteczniejsze leczenie OCD zazwyczaj obejmuje połączenie psychoterapii i farmakoterapii.

  • Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest najczęściej stosowaną formą psychoterapii w przypadku OCD. Podczas CBT nauczysz się rozpoznawać i zmieniać negatywne wzorce myślenia i zachowania, które przyczyniają się do Twoich obsesji i kompulsji.

  • Leki mogą również pomóc w zmniejszeniu objawów OCD. Lekarz może przepisać Ci leki przeciwdepresyjne lub inne leki, które pomogą złagodzić lęk i natrętne myśli.

Strategie samopomocy

Oprócz profesjonalnego leczenia, istnieje wiele strategii samopomocy, które mogą pomóc Ci radzić sobie z OCD:

  • Stosuj techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie lub joga, aby zmniejszyć stres i lęk.

  • Regularnie ćwicz. Aktywność fizyczna może pomóc poprawić nastrój i zmniejszyć objawy OCD.

  • Zadbaj o zdrowy sen. Sen odgrywa ważną rolę w zdrowiu psychicznym. Dbaj o to, aby spać co najmniej 7-8 godzin każdej nocy.

  • Unikaj kofeiny i alkoholu, które mogą nasilać objawy OCD.

  • Stosuj zdrową dietę. Jedzenie zdrowej żywności może poprawić Twój nastrój i poziom energii.

  • Dołącz do grupy wsparcia dla osób z OCD. Rozmowa z innymi osobami, które rozumieją, przez co przechodzisz, może być bardzo pomocna.

Pamiętaj, że nie jesteś sam

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne to powszechna choroba, na którą cierpi wiele osób. Z odpowiednim leczeniem i wsparciem możesz nauczyć się kontrolować OCD i żyć pełnowartościowym życiem.

Artykuł sponsorowany