Dziewięć miesięcy ciąży to bardzo ekscytujący czas dla każdej kobiety, która go doświadcza – nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak bardzo musi na siebie uważać przyszła mama, aby jej dziecko przyszło na świat zupełnie zdrowe, a także by ona sama, już po ciąży, nie odczuła zbytnio jej negatywnych skutków we własnym organizmie (co zdarza się o wiele częściej, niż można by przypuszczać!).
Jak dbać o siebie w ciąży?
Wielu młodym kobietom na początku cudownego okresu oczekiwania należy wyjaśnić, co powinny robić, czego unikać, a więc w skrócie: jak dbać o zdrowie w ciąży. To niezwykle istotna kwestia, bo ciężarna musi dbać nie tylko o swoje zdrowie fizyczne, które ma wpływ na rozwój dziecka w jej łonie, ale także o dobrą kondycję psychiczną, która jest tak samo ważna dla rozwijającego się pod jej sercem życia. Warto zatem zacząć od początku i pamiętać o zdrowej diecie, ale nie zapominać przy tym również o gimnastyce umysłowej i dbaniu o sferę emocjonalną kobiety oczekującej narodzin potomstwa. To może często oznaczać konieczność wprowadzenia zmian do życia zainteresowanej, a być może nawet całej jej rodziny. Gra jest jednak warta świeczki, ponieważ im lepsze będzie samopoczucie oraz stan zdrowia matki, tym także zdrowsze i silniejsze będzie dziecko w jej brzuchu, a także już po narodzinach, gdy w końcu po dziewięciu długich miesiącach, przyjdzie na ten świat jako oddzielna jednostka. Jedną z absolutnie podstawowych spraw, jeśli chodzi o zdrową ciążę, jest bezwzględne słuchanie zaleceń lekarza prowadzącego ciążę. Oczywiście, najpierw należy wybrać jak najlepszego medyka, bowiem w trakcie ciąży przyszła mama powinna nawiązać z nim bliską i pełną zaufania relację.
Jak często chodzić do lekarza?
Kontrolne wizyty u lekarza mają być dla ciężarnej nie przykrym obowiązkiem, ale raczej miłym doświadczeniem, dzięki któremu dowie się więcej o swoim, nienarodzonym jeszcze, dziecku. Trudno wyobrazić sobie, by spotkania z gburowatym lekarzem mogły dawać przyszłej mamie radość, prawda? Nie powinna się ona, będąc w błogosławionym stanie, denerwować się ani przeżywać silnego stresu, tak więc lekarz powinien być kimś, kto to doskonale zrozumie i będzie budził sympatię oraz wspomniane już, zaufanie. Oprócz systematycznych wizyt u lekarza, ciężarna nie powinna zapominać o aktywności fizycznej. Dzięki temu będzie mogła uniknąć nadmiernego przybierania na wadze czy dokuczliwych skurczy mięśni. Poza tym, ćwiczenia pomagają także w pozbyciu się porannych mdłości, o czym mało kto mówi. Nie wspominając o tym, że odpowiednia dawka ruchu działa też bardzo dobrze na rozwijające się cały czas dziecko. Jakie zatem aktywności dla przyszłych mam są wskazane? Wystarczy pół godziny pływania, jazdy na rowerze, uprawiania jogi, itp. Spacery są również fantastyczną opcją dla ciężarnych, ponieważ nie są wymagającą aktywnością. Zdecydowanie odradzane są za to wszelkie gry zespołowe i sporty wymagające szybkości czy znacznej siły, ponieważ mogą one narazić zarówno matkę, jak i dziecko, na różne obrażenia.